5 pytań do dietetyczki. Jak zadbać o siebie w czasie wakacji?

29 czerwca 2016
5 pytań do dietetyczki. Jak zadbać o siebie w czasie wakacji?

Okres wakacyjny to czas, kiedy najczęściej pozwalamy sobie na odstępstwa od naszej diety, nabieramy złych nawyków żywieniowych, zapominając o regularnych posiłkach, a wreszcie ulegamy wielu pokusom, które mogą być zgubne dla naszej sylwetki i zdrowia. Jak nie zaprzepaścić dotychczasowych wyników, a jednocześnie skorzystać z uroków lata radzi Karina z teamu All For Body.

1. O czym najczęściej zapominamy w czasie wakacji, jakich złych nawyków żywieniowych nabieramy?

– Zacznijmy od tego, że w czasie wakacji sezon grillowy jest już w pełni, co bardzo często wiąże się z dużą pokusą w postaci alkoholu. Zarówno pierwsza rzecz, jak i druga może być zgubna dla naszego organizmu i naszej sylwetki, jeśli nie zachowamy umiaru i nie będziemy przestrzegali najważniejszych zasad. Pamiętajmy, aby piec na specjalnych tackach, nie bezpośrednio na ruszcie (zwłaszcza brudnym, oblepionym tłuszczem)! Spływający i spalający się w ogniu tłuszcz może spowodować wydzielanie się szkodliwych związków chemicznych. Nie spiekajmy również jedzenia na „węgiel”, gdyż w ten sposób pozbywamy się wszystkich wartości odżywczych. Warto też sprawdzić  kaloryczność napojów alkoholowych, może nas zaskoczyć

2. Jakim innym pokusom powinniśmy się opierać?

– Lato to oczywiście sezon lodów i one tez w czasie wakacji pojawiają się w nadmiarze w naszym menu. Ważne więc jakie lody wybieramy – najlepiej wybierać te na jogurcie czy sorbety bez dodatków cukru (owoce są wystarczająco słodkie!). Innym dobrym wyjściem są domowe lody – wystarczą świeże owoce, jogurt naturalny i mamy gwarancję, że nie zaszkodzimy naszej sylwetce!

3. Jakich witamin/minerałów szczególnie potrzebuje nasz organizm w czasie słonecznych, upalnych dni?

– Lato to czas sezonowych warzyw, więc korzystajmy z tego w pełni. Są one naturalnym (i pysznym) źródłem wszystkich potrzebnych nam witamin i minerałów. Zadbają o nasz organizm od wewnątrz, ale efekty będą też widoczne gołym okiem – korzystnie wpłyną na kondycję naszej cery oraz włosów.

4. Jak dobrze zacząć i skończyć dzień, czyli co powinniśmy jeść rano i wieczorem?

– Nie można jednoznacznie określić, co powinniśmy jeść rano i wieczorem, bo jest to oczywiście indywidualna sprawa, zależna od naszego stylu życia, treningu, systemu żywienia, jaki stosujemy oraz celu, jaki chcemy osiągnąć. Jest jednak kilka zasad, o których powinien pamiętać każdy. Przede wszystkim zachowanie zdrowego rozsądku i nie objadanie się, walczmy z pokusami i wyróbmy w sobie dyscyplinę. Jak zaznaczałam wcześniej, korzystajmy z tego co daje nam lato, czyli z wszystkich sezonowych, świeżych warzyw. Wystarczy nam jedna porcja owoców dziennie – tutaj również sięgajmy po sezonowe.

5. To na koniec trzy rady, jak zadbać o siebie w czasie wakacyjnych wyjazdów.

  1. W czasie wakacyjnych wyjazdów najczęściej tracimy dyscyplinę w żywieniu się, dlatego pamiętajmy o regularnych posiłkach i walczmy z pokusami (albo wybierajmy te najmniej szkodliwe).
  2. Pijmy dużo wody mineralnej (nie kolorowych napojów czy wód smakowych!), odpowiednie nawadnianie organizmu obowiązuje oczywiście zawsze, ale w czasie upalnych i słonecznych dni jest to szczególnie ważne. Jeśli brakuje nam smaku, dodajmy do wody cytrynę, miętę, ogórka czy pokrojone owoce, np. truskawki, brzoskwinie, arbuza.
  3. Starajmy się, aby odstępstwo od racjonalnego żywienia pojawiało się maksymalnie raz w tygodniu i oczywiście bądźmy aktywni!

Autor: Karina Piwowarczyk-Michalska
Dietetyk, Trener Personalny