Siedzący tryb życia – jak wpływa na nasz organizm i jak zapobiegać negatywnym skutkom?

8 lipca 2016
Siedzący tryb życia – jak wpływa na nasz organizm i jak zapobiegać negatywnym skutkom?

Zmiana trybu życia na siedzący bardzo niekorzystnie wpływa na nasz organizm. W dzisiejszych czasach ok. 70% osób wykonuje swoją pracę w pozycji siedzącej. Zastanawialiście się jaki wpływ na nasze ciało ma pozycja siedząca? Na to pytanie odpowiada Patrycja Szydłowska, fizjoterapeutka i masażystka z teamu All For Body.

JAKI WPŁYW MA NA NASZ ORGANIZM POZYCJA SIEDZĄCA?Bez tytułu

Zacznijmy od kręgosłupa. Obciążenie kręgosłupa w trakcie siedzenia jest większe o ok. 40-90% w zależności od stopnia nachylenia siedziska. Warto zwrócić uwagę na zmiany ciśnienia w krążku. W pozycji siedzącej ze skłonem w przód, czyli w pozycji zgarbionej jest ono tak duże, że nie jest trudno o zmiany degeneracyjne w krążkach
międzykręgowych znajdujących się pomiędzy kręgami.
Dodatkowo duża masa ciała powoduje zwiększenie ciśnienia oraz dehydratację krążków. Nasza niedbała pozycja łatwo więc może doprowadzić do dyskopatii kręgosłupa, która początkowa zaczyna się od lekkich bólów i może nam przysporzyć wiele dodatkowych dolegliwości.

Osłabieniu ulega także układ więzadłowy i mięśniowy, gdyż brak pracy aktywnej tych elementów powoduje osłabienie i rozciągnie ich, przez co nie są one w stanie stabilizować kręgosłupa w prawidłowej pozycji. Niestety pojawiają się problemy – okrągłe plecy czy odstające łopatki, często szpecące wygląd.

Zła pozycja, ale także duży stres, z którym boryka się każdy z nas może doprowadzić do migrenowych bóli głowy czy zawrotów głowy. Jest to spowodowane zbyt dużym spięciem mięśni szyi.

Bezruch powoduje też odwapnienia oraz utratę masy kostnej, a brak docisku w stawach pogarsza ich odżywienie. Co za tym idzie częstsza zapadalność na osteoporozę oraz zwyrodnienia stawów. Trzeba zaznaczyć, że pozycja siedząca, a w szczególności spotykane u Pań zakładanie nogi na nogę przyczynia się do powstawania żylaków kończyn dolnych. Jest to spowodowane zastojem krwi w unieruchomionych nogach, które mają za zadanie pompowanie krwi z łydek do serca.

To tylko nieliczne problemy trzeba pamiętać o problemach z nadciśnieniem, cukrzycą czy otyłością, które są spowodowane „kanapowym” stylem współczesnego spędzania czasu.

JAK TEMU WSZYSTKIEMU ZAPOBIEC?

Po pierwsze należy zacząć się ruszać, regularna aktywność fizyczna pozwala zachować nasze mięśnie, więzadła i stawy w dobrej kondycji. Dobrym pomysłem są również ćwiczenia pod okiem trenera personalnego, dopasowane specjalnie do naszych możliwości i potrzeb. Stracenie przy tym zbędnych kilogramów będzie wspaniałym efektem ubocznym, który odciąży nasze plecy. Proste wskazówki i ćwiczenia, zmiana trybu życia będą zauważalne już po pierwszych aktywnościach.

Dla zmęczonych mięśni znamienny wpływ ma masaż. Wiele badań wskazuje, że przyczyną wielu schorzeń jest stres. Masaż pomaga zredukować złogi negatywnej energii kumulującej się w mięśniach i pozwala je rozluźnić. Dodatkowo zabieg poprawia jakość naszego snu. Można przyspieszyć powrót do formy lub przygotować je odpowiednimi technikami masażu do zbliżających się zawodów, tak aby zminimalizować kontuzję, uelastycznić włókna mięśniowe i przygotować do większych obciążeń.

Masaż ma swoje największe zastosowanie w przebiegu zespołów bólowo przeciążeniowych kręgosłupa szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego, gdyż redukuje sztywność i nadmierne spięcie mięśniowe. Podczas sesji poprawia się krążenie, uruchamiane są mechanizmy obronne organizmu, można pozbyć się uciążliwych kłopotów z bólami, które często nam dokuczają.

Korzyści płynące z masażu rozkładają się w czasie. Im częściej odbywają się sesje tym szybciej twoje ciało reaguje i regeneruje się. Jest to nie tylko działanie fizyczne, ale też psychiczne, co jest ogromnie ważne przy obecnym stylu i tempie życia.


Patrycjasz-540x392

Autor: Patrycja Szydłowska
Fizjoterapeutka, Masażystka