Wszystko o witaminie D3

15 grudnia 2016
Wszystko o witaminie D3

Suplementacja witaminą D ostatnio przybrała na sile, głównie w branży fitness. Bardzo dużo osób rozpoczęło suplementację, tylko nasuwa się pytanie czy wszyscy wcześniej wykonali badania? Wszystko o witaminie D3 zdradza Joanna Mamuszka, trenerka personalna i dietetyczka z teamu All For Body.

Witaminy D3, bo o niej mowa, nie powinnyśmy suplementować non stop, jednak w sezonie jesienno-zimowym zwraca się szczególną uwagę na jej poziom. Dzieje się to za sprawą zmniejszonego kontaktu ciała ze słońcem, mniej promieni słonecznych równa się mniej witaminy D.

Witaminę D możemy w niewielkim stopniu dostarczyć wraz z pożywieniem, znajdziemy ją między innymi w jajkach, rybach tłustych: łososiu, węgorzu, śledziu, makreli, a także podrobach zwierząt. Jesteśmy w stanie również sami ją produkować, potrzebujemy jedynie promieni UV-B ze słońca. Zalecam codzienny kontakt ze słońcem w godzinach 11-14, w tym właśnie czasie najwięcej światła UVB dociera do Ziemi. Czasami jednak takie kąpiele słoneczne nie wystarczają.

Gdy nasza skóra ma kontakt ze słońcem, wytwarza się witamina D, która następnie jest transportowana do wątroby, gdzie przechodzi w formę 25(OH) D, kolejno z wątroby do nerek i tam powstaje jej bardziej aktywną forma 1,25(OH)2D3.  Spytacie – to powinniśmy zbadać? Tylko i wyłącznie metabolit 25(OH), gdyż to pokaże nam stan nasycenia krwi witaminą D.

Jeśli rozpocząłeś suplementację witaminą D3 a chcesz sprawdzić jej poziom i lepiej dobrać dawkę, odstaw na 2-3 tygodnie jej suplementację następnie wykonaj badania i z pomocą lekarza, dietetyka dobierz jej odpowiedni poziom. Jeśli nie, koniecznie zrób badania i skonsultuj wynik z odpowiednią osobą. Po 2-3 miesiącach suplementacji, odstaw na 2-3 tygodnie i zbadaj ponownie swój wynik.

Obecnie mówi się, że norma to 40-60ng/ml. Jednak bardzo często w swoim gabinecie widuje wyniki poniżej 20ng/ml, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i mocno wpływają na samopoczucie i stan zdrowia pacjentów.

Liczne badania naukowe sugerują, że optymalny poziom powinien oscylować w granicy 50-80 ng/ml.

Wszyscy suplementują, ale nie wszyscy wiedzą po co ? Niektórzy bo trener, dietetyk przepisał, niektórzy bo pani w aptece zachęciła promocją, a inni bo przyszła na nią moda.

Przedstawię jedne z ważniejszych korzyści przyjmowania i utrzymywania odpowiedniego poziomu witaminy D:

  • zapobieganie osteoporozy i złamań kości a także krzywicy
  • mniejsza podatność na infekcje,
  • brak objawów depresyjnych ,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1 u dzieci
  • lepsze ciśnienie i krążenie krwi,
  • brak zmęczenia, niepokoju,
  • głębszy sen, lepsza koncentracja i skupienie

Musimy pamiętać, że jej receptory są w każdej komórce naszego ciała. Na koniec dodam, że witaminę D należy suplementować z posiłkiem bogatym w tłuszcze, a wraz z nią pamiętać także o witaminie K2Mk7 i A.


joannamamuszka

Autor: Joanna Mamuszka
Trener Personalny, Dietetyk